Primer C‑897/19 PPU (sodba sodišča EU z dne 02.04.2020) obravnava situacijo v kateri se je junija 2019 znašel rusko- islandski državljan I.N., ko je kot avtobusni potnik prečkal slovensko- hrvaško mejo in želel vstopiti na hrvaško ozemlje, da bi tam preživel svoje poletne počitnice. Mejo je prečkal z islandskim potovalnim dokumentom za begunce, islandsko državljanstvo pa je imel od 19. junija 2019. I.N. je bil nato na hrvaški meji prijet, saj je bilo ugotovljeno, da je zoper njega razpisana mednarodna tiralica, ki jo je maja 2015 izdal biro Interpola v Moskvi zaradi dejanj korupcije. V nadaljevanju je bil zoper I.N. sprožen postopek izročitve Rusiji (na podlagi Evropske konvencije o izročitvi iz leta 1957), Rusija je zagotavljala, da namen izročitve ni politični pregon in da bodo osebi v Rusiji zagotovljene vse možnosti za obrambo ter da ne bo podvržen mučenju, I.N. je izročitvi seveda nasprotoval. Tudi islandska vlada je izročitvi nasprotovala, želela je, da se njihovemu državljanu kar najhitreje zagovori varen prehod nazaj na Islandijo.
Županijski sud v Zagrebu je s sklepom najprej odločil, da so vsi pogoji za izročitev Rusiji izpolnjeni, nakar je prišlo do pritožbe. Zastavlja se vprašanje ali je Hrvaška Islandijo dolžna obvestiti o ruski zahtevi za izročitev in ali ima Islandija prednostno pravico (torej pred Rusijo) zahtevati izročitev svojega državljana?
Sodišče EU je presodilo, da ima Islandija (čeprav ni država članica) z Unijo privilegirane odnose, med drugim tudi zaradi tega, ker ima z EU sklenjen sporazum o EGP. Presodilo je, da mora Hrvaška PRED izročitvijo (če se oseba sklicuje na nevarnost nečloveškega in ponižujočega ravnanja) objektivno preveriti, da izročitev ne bo posegla v pravice iz 19.čl., 2. odst. Listine EU, pri čemer se lahko opre tudi na sodbe ESČP, dokumente in poročila organov Sveta Evrope in Združenih narodov,…
Sodišče je v bistvu po analogiji uporabilo t.i. Petruhhinovo doktrino iz zadeve C-182/15, ki se je nanašala na državljana EU in presodilo, da ima tudi Islandski državljan znotraj območja EU pravico do prostega gibanja oseb. Hrvaška je Islandijo tudi dolžna obvestiti o tem, da je bila zoper njenega državljana podana zahteva za izročitev in ji ga mora na njeno zahtevo tudi predati v skladu s Sporazumom o predaji iz novembra 2019 (torej PRED Rusijo!), če je Islandija na podlagi svojega nacionalnega prava pristojna za pregon tega državljana zaradi dejanj, ki so bila storjena zunaj njenega nacionalnega ozemlja.