Išči

OBJAVA FOTOGRAFIJ BREZ DOVOLJENJA AVTORJEV- KRŠITEV AVTORSKIH PRAVIC

Domov » Novice » AVTORSKA PRAVICA IN SORODNE PRAVICE » OBJAVA FOTOGRAFIJ BREZ DOVOLJENJA AVTORJEV- KRŠITEV AVTORSKIH PRAVIC

Predstavljamo primer C-161/17, kjer je sodišče EU bilo soočeno s primerom kršitve avtorskih pravic fotografa, gre za sodbo z dne 07.08.2018.

Šlo je za primer srednješolske dijakinje, ki je na jezikovni delavnici, ki jo je ponujala njena srednja šola pripravila referat, za ilustracijo pa je uporabila fotografijo, ki jo je našla na spletni strani o potovanjih. Učenka je fotografijo preprosto prenesla s spleta, pri čemer je pod fotografijo celo navedla izvorno spletno stran kot referenco. Spletna stran o potovanjih je imela za objavo sporne fotografije izrecno dovoljenje fotografa, gospoda Renckhoffa. Sledil je zaplet, saj je v nadaljevanju srednja šola (brez dovoljenja avtorja sporne fotografije) na svoji spletni strani omogočila dostop do referata učenke in posledično tudi do sporne fotografije. Fotograf je zato v Nemčiji sprožil sodni postopek zoper mesto Waltrop (ki je odgovorno za šolo) in pristojno nemško zvezno deželo (ki je odgovorna za nadzor šole), zatrjeval je, da je pravico do uporabe te fotografije dal le upravljavcem spletne strani o potovanjih, in trdil, da spletna objava fotografije na spletni strani šole krši njegove avtorske pravice. Nemško sodišče mu je pritrdilo, šoli je bilo naloženo naj sporno fotografijo umakne, zvezni deželi pa je bilo naloženo plačilo odškodnine v višini 300,00 EUR. Zoper sodbo sta se pritožili obe stranki, saj je tožnik zahteval višjo odškodnino (400,00 EUR).

Sodišče EU je v sodbi poudarilo, da so avtorji tisti, ki imajo izključno pravico, da dovolijo ali prepovejo priobčitev svojih del javnosti. Glede na to, da je v tej zadevi že obstajalo dovoljenje avtorja, se je postavilo vprašanje ali je v tem primeru šlo za »priobčitev novi javnosti« in torej s tem za kršitev avtorske pravice fotografa. Sodišče v odločitvi širi pojem priobčitve javnosti in postavi visoko stopnjo varstva avtorjev, v 35. odst. obrazložitve zapiše, da je »treba spletno objavo dela, ki je varovano z avtorsko pravico, na drugi spletni strani, kot je tista, na kateri je bila opravljena prvotna priobčitev z dovoljenjem imetnika avtorske pravice, v okoliščinah, kakršne so te v postopku v glavni stvari, opredeliti kot dajanje na razpolago takega dela novi javnosti….« Smiselno je torej bila avtorska pravica fotografa kršena, saj šola za objavo njegove fotografije ni imela dovoljenja. Ocenjujemo, da gre za sodno odločbo, ki bi lahko potencialno vplivala na večje število tovrstnih zahtevkov v praksi, pod pogojem, da se bodo avtorji svojih pravic bolje zavedali.

Vir fotografije: https://unsplash.com/search/photos/photography, Photo by The Nigmatic on Unsplash (dostop: 22.08.2018)

Vir: curia.europa.eu